sala kinowa

Jak napisać recenzję?

Recenzja to opis filmu, serialu lub książki z Waszą opinią na jego/jej temat.

Zapraszam Was na filmik, w którym podpowiadam, jak napisać recenzję. Ten gatunek tekstu może pojawić się na certyfikacie na poziomie B1 zarówno w części Pisanie, jak i Mówienie (jako monolog). Warto więc mieć w pamięci ulubioną książkę, ulubiony film lub serial, który z łatwością i przyjemnością opiszecie. Na certyfikacie recenzja powinna mieć około 170 słów.

Więcej na temat recenzji (przykłady, typowe zwroty, wskazówki, ćwiczenia z kluczem) znajdziecie w mojej książce pt. „Pisz po polsku! Poradnik, ćwiczenia i przygotowanie do egzaminu”. Recenzować możecie wszystko: film, książkę, hotel, restaurację itp. W mojej książce znajdziecie recenzję filmu, hostelu i restauracji.

baner książki pisz po polsku

Pamiętajcie, że recenzja musi mieć odpowiednią kompozycję: WSTĘP, ROZWINIĘCIE i ZAKOŃCZENIE.

We wstępie podajcie najważniejsze informacje, czyli tytuł, autora/reżysera, kraj produkcji, język, gatunek itp. W rozwinięciu opiszcie krótko fabułę, czyli co dzieje się w filmie czy książce. Używajcie czasu teraźniejszego, np. „Główny bohater to mężczyzna, który zakochuje się w swojej sąsiadce.” Nie opisujcie całego filmu! W tej części możecie zacząć prezentować swoją opinię na temat filmu lub książki. Co Wam się najbardziej podobało? Bohater, zdjęcia, język, a może ścieżka dźwiękowa? W zakończeniu podsumujcie swoją opinię. Napiszcie, czy i komu polecacie ten film, czy warto (a może nie warto?) go obejrzeć i dlaczego.

Tutaj możecie pobrać plik PDF ze ściągą i przykładami wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

Zdjęcie: Krists Luhaers

23 komentarze

  1. Dzień dobry, sugerując się tym co pani napisała, zrobiłem taką o to recenzję filmu ,,Katyń”.
    Może pani wskazać silne strony, jak i wady tego tekstu?
    Katyń- hit czy kit?

    Pewnie wielu z nas ma swój ulubiony film. Dla niektórych jest to komedia romantyczna, a dla kogoś innego film akcji. Jednak dzisiaj pragnę się zająć filmem zarówno historycznym, jak i wojennym. Mowa tutaj o polskim ,,Katyniu” reżyserii Andrzeja Wajdy, wyprodukowanym w 2007 roku.

    Ten wstrząsający film którego akcja zaczyna się 17 września 1939r., opowiada o losach polskich oficerów uprowadzonych i rozstrzelanych przez NKWD podczas zbrodni katyńskiej, oraz o ich rodzinach przeżywających męki, ponieważ nie wiedzą co się stało z ich mężami/ojcami/synami/dziadkami. Jednocześnie te same rodziny, poszukiwane przez NKWD, muszą się przed nimi ukrywać. Główna bohaterka filmu to Anna- żona polskiego oficera Andrzeja, grana przez Maję Ostaszewską. Po radzieckiej inwazji na Polskę Anna próbuje odszukać Andrzeja, by znaleźć go w obozie jenieckim. Ten odmawia próby ucieczki ze względu na służbę wojskową, a po kilku dniach zostaje wywieziony. Dalsze losy bohaterki filmu kręcą się wokół kolejnych poszukiwań Andrzeja, i nadziei że on wróci. Film w drastyczny i poruszający sposób przedstawia losy polskich oficerów, i ich rodzin, a także wszystkich osób z nimi związanych, w ciekawy sposób także pokazuje relacje niemiecko-radzieckie, i ich politykę wobec siebie nawzajem i Polaków. Mi w filmie podobał się odczuwalny realizm i dobrze ukazane straszne losy ludzi w tych czasach, co pozwoliło lepiej zrozumieć polską historię. Do wad jednak należy zbytnia ,,szarość” filmu. Zrozumiały jest fakt że film dotyczący takiej zbrodni nie może być radosny, lecz dominujące przygnębienie sprawia że się go gorzej ogląda. Moim zdaniem twórcy powinni dodać więcej wątków nadziei i dalszego życia, zamiast tylko o nich mówić.

    Podsumowując, ,,Katyń” ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, dobrze przedstawia życie ludzi w tamtych czasach, lecz zdecydowanie za dużo jest w nim przygnębienia. Polecam go wszystkim od wieku 13+, ponieważ uważam, że średnio dopiero od tego wieku można dogłębnie zrozumieć ten film. Szczególnie natomiast polecam go ludziom blisko związanych ze Zbrodnią Katyńską, ponieważ może rozjaśnić wiele spraw.

    1. Wspaniała recenzja! Ładna kompozycja, dobrze dobrane słownictwo, poprawne konstrukcje – do poprawy jest kilka drobnostek i interpunkcja (przecinki) – ale generalnie to naprawdę dobry tekst! Gratulacje!

  2. Dziekuje pani bardzo potrzebowałem szybko pomocy bo akurat na jutro piszę recenzje z filmu Gang szklanych kulek i kompletnie Niewiedziałem od czego zacząć 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *