sala kinowa

Jak napisać recenzję?

Recenzja to opis filmu, serialu lub książki z Waszą opinią na jego/jej temat.

Zapraszam Was na filmik, w którym podpowiadam, jak napisać recenzję. Ten gatunek tekstu może pojawić się na certyfikacie na poziomie B1 zarówno w części Pisanie, jak i Mówienie (jako monolog). Warto więc mieć w pamięci ulubioną książkę, ulubiony film lub serial, który z łatwością i przyjemnością opiszecie. Na certyfikacie recenzja powinna mieć około 170 słów.

Więcej na temat recenzji (przykłady, typowe zwroty, wskazówki, ćwiczenia z kluczem) znajdziecie w mojej książce pt. „Pisz po polsku! Poradnik, ćwiczenia i przygotowanie do egzaminu”. Recenzować możecie wszystko: film, książkę, hotel, restaurację itp. W mojej książce znajdziecie recenzję filmu, hostelu i restauracji.

baner książki pisz po polsku

Pamiętajcie, że recenzja musi mieć odpowiednią kompozycję: WSTĘP, ROZWINIĘCIE i ZAKOŃCZENIE.

We wstępie podajcie najważniejsze informacje, czyli tytuł, autora/reżysera, kraj produkcji, język, gatunek itp. W rozwinięciu opiszcie krótko fabułę, czyli co dzieje się w filmie czy książce. Używajcie czasu teraźniejszego, np. „Główny bohater to mężczyzna, który zakochuje się w swojej sąsiadce.” Nie opisujcie całego filmu! W tej części możecie zacząć prezentować swoją opinię na temat filmu lub książki. Co Wam się najbardziej podobało? Bohater, zdjęcia, język, a może ścieżka dźwiękowa? W zakończeniu podsumujcie swoją opinię. Napiszcie, czy i komu polecacie ten film, czy warto (a może nie warto?) go obejrzeć i dlaczego.

Tutaj możecie pobrać plik PDF ze ściągą i przykładami wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

Zdjęcie: Krists Luhaers

14 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *