mężczyzna z psem

Jak napisać opowiadanie?

Opowiadanie to jeden z tekstów, który musicie umieć napisać na certyfikacie na poziomie B1.

Jak sama nazwa wskazuje, w opowiadaniu musicie coś opowiedzieć. Co? Jakąś historię. Ta historia może być prawdziwa, ale nie musi! Możecie fantazjować i może Was ponieść wyobraźnia. To Wy decydujecie, czy Wasze opowiadanie będzie na podstawie prawdziwych wydarzeń, czy może będzie całkowicie wymyślone. Najważniejsze, to dobry pomysł.

Pamiętajcie o kompozycji! Opowiadanie musi mieć początek, rozwinięcie i koniec. Całe opowiadanie to około 170 słów, więc początek i rozwinięcie to zwykle 3-4 zdania. Najważniejsza część to rozwinięcie. Opowiadanie najczęściej piszemy w czasie przeszłym, np. “Wstałam, zrobiłem, poszliśmy” itd. Możecie pisać w trzeciej osobie, czyli np. “Tego dnia Marek obudził się dopiero o 10.00” albo możecie pisać w pierwszej osobie, czyli np. “Tego dnia obudziłam się dopiero o 10.00”. Pamiętajcie też, że opowiadanie musi prezentować jakąś historię w sposób logiczny, po kolei.

Przykład opowiadania na certyfikacie

Jak może wyglądać temat opowiadania na certyfikacie? Na jednym z przykładowych certyfikatów pojawił się taki temat:

Proszę napisać opowiadanie pt. “”Jesteśmy razem już trzy lata…Proszę wykorzystać zdjęcie. (175 słów)
[na oryginalnym zdjęciu jest mężczyzna z psem]

Jak ja napisałabym to opowiadanie? Pokażę Wam początek:

“”Jesteśmy razem już trzy lata… Kto? Ja i mój pies Reksio. Reksio jest moim najlepszym przyjacielem. Jest mały, brązowy, lubi głośno szczekać i zawsze ma dużo energii. Poznaliśmy się przez przypadek. To było w piątek, wracałem właśnie pieszo z pracy i nagle zobaczyłem … (…)

Poniżej możecie obejrzeć całą lekcję na temat opowiadania na YouTubie:

Zdjęcie:

unsplash-logoJordan Koons

2 komentarze

  1. Dziękuję bardzo,!Wszystko est ciekawe dlia mnie ,Mam na imię Tatijana,jestem z Ukrainy ,Język polski uczę się tylko jeden mieśięc,Mam nadzieję,że zmogę nauczyć się języku polskiemu )

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *