Opowiadanie to jeden z tekstów, który musicie umieć napisać na certyfikacie na poziomie B1.
Jak sama nazwa wskazuje, w opowiadaniu musicie coś opowiedzieć. Co? Jakąś historię. Ta historia może być prawdziwa, ale nie musi! Możecie fantazjować i może Was ponieść wyobraźnia. To Wy decydujecie, czy Wasze opowiadanie będzie na podstawie prawdziwych wydarzeń, czy może będzie całkowicie wymyślone. Najważniejsze, to dobry pomysł.
Więcej na temat opowiadania (przykład, wskazówki, przydatne zwroty, dwa ćwiczenia z kluczem) znajdziecie w mojej książce pt. „Pisz po polsku! Poradnik, ćwiczenia i przygotowanie do egzaminu”.
Pamiętajcie o kompozycji! Opowiadanie musi mieć początek, rozwinięcie i koniec. Całe opowiadanie to około 170 słów, więc początek i rozwinięcie to zwykle 3-4 zdania. Najważniejsza część to rozwinięcie. Opowiadanie najczęściej piszemy w czasie przeszłym, np. „Wstałam, zrobiłem, poszliśmy” itd. Możecie pisać w trzeciej osobie, czyli np. „Tego dnia Marek obudził się dopiero o 10.00” albo możecie pisać w pierwszej osobie, czyli np. „Tego dnia obudziłam się dopiero o 10.00”. Pamiętajcie też, że opowiadanie musi prezentować jakąś historię w sposób logiczny, po kolei.
Przykład opowiadania na certyfikacie
Jak może wyglądać temat opowiadania na certyfikacie? Na jednym z przykładowych certyfikatów pojawił się taki temat:
Proszę napisać opowiadanie pt. „”Jesteśmy razem już trzy lata…” Proszę wykorzystać zdjęcie. (175 słów)
[na oryginalnym zdjęciu jest mężczyzna z psem]
Jak ja napisałabym to opowiadanie? Pokażę Wam początek:
„”Jesteśmy razem już trzy lata… Kto? Ja i mój pies Reksio. Reksio jest moim najlepszym przyjacielem. Jest mały, brązowy, lubi głośno szczekać i zawsze ma dużo energii. Poznaliśmy się przez przypadek. To było w piątek, wracałem właśnie pieszo z pracy i nagle zobaczyłem … (…)„
Poniżej możecie obejrzeć całą lekcję na temat opowiadania na YouTubie:

mam napisać opowiadanie na temat: O czym rozmawialiby ze sobą bohaterowie „Pana Tadeusza ” Adama Mickiewicza: Jacek Soplica i Ewa Horeszkówna, gdyby mieli okazję , by się spotkać.. I nie wiem po prostu jak t zrobić
Ja też nie wiem, bo „Pana Tadeusza” czytałam bardzo dawno 🙂 Możesz pofantazjować, bo to opowiadanie.
Dziękuję bardzo,!Wszystko est ciekawe dlia mnie ,Mam na imię Tatijana,jestem z Ukrainy ,Język polski uczę się tylko jeden mieśięc,Mam nadzieję,że zmogę nauczyć się języku polskiemu )
Miłej nauki, Tatiano! Pozdrawiam serdecznie!
Miłej nauki tatijano