Sopot

Sprawozdanie z wycieczki

Dziś mam dla Was sprawozdanie napisane przez moją uczennicę Ingę.

Mniej więcej rok temu pokazywałam Wam, jak napisać sprawozdanie. To jeden z tekstów, który musicie umieć napisać, jeśli przygotowujecie się do certyfikatu na poziomie B1. Dziś chcę Wam pokazać sprawozdanie napisane przez Ingę, moją uczennicę. Temat zadania domowego brzmiał następująco: „Byłaś niedawno na weekendowej wycieczce w Gdańsku. Napisz sprawozdanie z tego wyjazdu (170 słów)”.

Ten tekst to wersja po poprawkach. Inga – dobra robota!

*****
Sprawozdanie z weekendowej wycieczki do Gdańska

W piątek 9 lipca o godzinie 18:00 wyruszyłyśmy razem z koleżanką na wycieczkę na weekend do Gdańska.

Pojechałyśmy moim samochodem, jechałyśmy około 4 godziny. Nawet nie zauważyłyśmy, kiedy dostałyśmy się tak szybko na miejsce. Cały czas rozmawiałyśmy na różne tematy i słuchałyśmy piosenek. Kiedy dotarłyśmy na miejsce, było już późno. Przybyłyśmy do hotelu i poszłyśmy odpocząć.

Zaplanowałyśmy, że rano będziemy zwiedzać miasto. Wstałyśmy rano i po śniadaniu wyjechałyśmy do centrum Gdańska. Jest to duże miasto. Tam czekał na nas przewodnik, który oprowadził nas po mieście, opowiedział wiele ciekawych historii i pokazał najciekawsze zabytki Gdańska. Zobaczyłyśmy kościół Mariacki, największy kościół ceglany na świecie. Następnie zwiedziłyśmy akwarium, poszłyśmy do portu i popłynęłyśmy statkiem turystycznym. Wieczorem wróciłyśmy do hotelu. Następnego dnia wybrałyśmy się na plażę. Pływałyśmy w morzu i opalałyśmy się na ciepłym piasku. Jeździłyśmy na skuterze wodnym. Spacerowałyśmy brzegiem morza.

Po kolacji spakowałyśmy się i wyruszyłyśmy do domu. Wróciłyśmy do domu szczęśliwe, pełne wrażeń, choć zmęczone. Wycieczka była wspaniała. Następnym razem pojedziemy na dłużej.
****

Zwróćcie uwagę na kilka ważnych rzeczy:

  1. Sprawozdanie musimy podzielić na przynajmniej trzy akapity. Zwykle pierwszy akapit to wstęp, drugi to rozwinięcie, a trzeci to zakończenie. W sprawozdaniu Ingi akapitów jest więcej, ale każdy opisuje jakiś inny aspekt wycieczki. Pamiętajcie, żeby w ten sposób dzielić swój tekst na logiczne części.
  2. Na początku sprawozdania dobrze jest podać kilka informacji: kiedy, gdzie, z kim i na jak długo pojechaliście.
  3. Podawajcie różne ciekawe szczegóły. Inga napisała na przykład, że ona i koleżanka jechały samochodem i dodała informację, że podróż minęła im szybko.
  4. Nie opisujcie wycieczki dokładnie godzina po godzinie! Wystarczy, jeśli napiszecie, co robiliście po kolei każdego dnia. Możecie dodać, co robiliście rano, po południu czy wieczorem.
  5. Używajcie przymiotników i przysłówków np. było już późno, największy kościół na świecie, na ciepłym piasku itd.
  6. Używajcie różnorodnych czasowników, np.: zaplanowałyśmy, wstałyśmy, zobaczyłyśmy, zwiedziłyśmy, opalałyśmy się itd.
  7. Na koniec napiszcie o swoich emocjach oraz czy Wam się podobało, czy nie.

Mam nadzieję, że sprawozdanie Ingi i moje wskazówki pomogą Wam w pisaniu własnych tekstów.

Więcej na temat sprawozdania (przykładowe sprawozdanie, przydatne zwroty, ćwiczenia z kluczem) znajdziecie w mojej książce pt. „Pisz po polsku! Poradnik, ćwiczenia i przygotowanie do egzaminu”.

baner książki pisz po polsku