mieszkanie

Podsumowanie tygodnia z recenzją

Zapraszam na podsumowanie „Tygodnia z recenzją” i pomysł na lekcję.

Recenzja to jeden z gatunków uznawanych przez moich uczniów za trudny. Dlatego właśnie w ramach „Tygodnia z recenzją” na moim kanale YouTube w dniach 24.05.21-28.05.21 codziennie publikowałam jeden filmik, żeby pokazać , że ten gatunek wcale nie jest trudny, a pisanie recenzji może być przyjemne. Podczas „Tygodnia z recenzją” towarzyszyła nam moja książka pt. „Pisz po polsku!” – ostatni rozdział dotyczy właśnie recenzji.

Dziś mam dla Was – nauczycieli – i pomysł na lekcję z recenzją mieszkania na wynajem. Zachęcam Was do przełamywania schematów, do eksperymentowania i do recenzowania z uczniami nie tylko filmów, seriali i książek, ale też hosteli, wakacyjnych apartamentów, kawiarni, restauracji.

Recenzję restauracji możecie przeczytać tutaj – to tekst napisany przez moją uczennicę, która przygotowuje się do egzaminu certyfikatowego na poziomie B1, a temat („Tam podają najlepsze pierogi na świecie – napisz recenzję restauracji„) pochodzi z mojej książki. Ten temat można smacznie połączyć z pierogami i np. zacząć lekcję od mojego nagrania pt. „Pierogi mojej Babci”.

Recenzować można tak naprawdę każdy produkt i każdą usługę i robimy to w codziennym życiu bardzo często, wystawiając różne opinie. Jeśli spojrzymy na ten gatunek właśnie w taki szeroki sposób, to możliwości poprowadzenia lekcji mamy mnóstwo!

Pokażę Wam dziś pomysł na wykorzystanie jednego filmiku jako bodźca do napisania trzech tekstów, w tym recenzji. Filmik pochodzi z kanału YouTube „Wnętrza Zewnętrza” (tego typu wnętrzarskie kanały to wspaniały materiał do lekcji o mieszkaniach, domach, wyposażeniu mieszkań itp.).

Wybrany przeze mnie filmik (a raczej nie tyle wybrany, co znaleziony przez przypadek podczas surfowania po YouTubie) to prezentacja nietypowego lokum – mieszkania urządzonego w stylu loftowym w dawnej fabryce lnu, która znajduje się w Żyrardowie. Miałam przyjemność nocować w tym miejscu podczas weekendowej wycieczki do Żyrardowa, dlatego ten filmik jest mi bliski, bo byłam w tym mieszkaniu!

W zależności od poziomu grupy ten filmik można wykorzystać na wiele sposobów – od typowego opisu mieszkania aż po dyskusję na temat mody na styl loftowy. Ja wykorzystałam go jako zadanie domowe, które składało się z następujących części:

  1. Obejrzyj filmik prezentujący nietypowe mieszkanie w Żyrardowie.
  2. Napisz mejl do koleżanki lub kolegi z propozycją wspólnego wyjazdu na weekend do Żyrardowa (uczniowie mogą poszukać kilku informacji o tym mieście i wkomponować je w treść wiadomości).
  3. Napisz mejl do właściciela mieszkania z pytaniem, czy oferta wynajmu jest aktualna (zapytaj o terminy, cenę, wyposażenie, godziny zameldowania i wymeldowania itp.).
  4. Po powrocie z wycieczki do Żyradowa napisz recenzję tego loftu.

Powyższe pomysły można modyfikować wedle własnego uznania i potrzeb grupy. Można także poszukać innego podobnego kanału YouTube albo innego filmiku z prezentacją ciekawego lokum na wynajem w Waszym mieście. Dla mnie taki jeden filmik to naprawdę studnia pomysłów bez dna!

Życzę Wam owocnych lekcji! A po więcej materiałów i pomysłów na lekcję z recenzją odsyłam Was do mojej książki.

baner książki pisz po polsku