opis osoby

On mógłby Ci się spodobać!

Dziś pokażę Wam opis osoby napisany przez mojego ucznia.

Wyobraźcie sobie taką sytuację: zapisaliście się na intensywny kurs języka angielskiego i na tym kursie poznaliście fajnych ludzi – a wśród nich sympatycznego chłopaka o imieniu Joao. Joao jest sam i szuka dziewczyny. Tak się składa, że Wasza koleżanka Basia też jest sama i szuka chłopaka… Piszecie więc mejl do Basi i w tym mejlu opisujecie Joao. W ten sposób wkomponowujecie w naturalną sytuację i korespondencję opis osoby, czyli jeden z gatunków, który może pojawić się na egzaminie certyfikatowym na poziomie B1 w części „Pisanie”.

Powyższe zadanie pochodzi z mojej książki pt. „Pisz po polsku! Poradnik, ćwiczenia i przygotowanie do egzaminu”. Na stronach 80-83 znajdziecie przykładowy opis, pomocne wskazówki, przydatne zwroty, dwa ćwiczenia oraz trzy przykładowe tematy, które mogą pojawić się na egzaminie. Jeden z tych tematów brzmi tak:

„W mejlu do koleżanki opisz swojego kolegę, który – Twoim zdaniem – mógłby się jej spodobać (130 słów).”

Pamiętajcie, że w mejlu musi być powitanie (np. Cześć, Basiu!). Mejl dobrze jest zacząć od wprowadzenia (np. Przepraszam, że tak długo nie pisałem) i nawiązać w naturalny sposób do sytuacji opisanej w zadaniu (np. Poznałem fajnych ludzi i wśród nich była osoba z Porto w Portugalii). Następnie opisujemy wygląd tej osoby (np. Joao jest wysokim, szczupłym chłopakiem), jej charakter (Joao jest bardzo mądry i ma pomocny charakter). Mejl kończymy nawiązaniem do sytuacji opisanej w zadaniu (np. Jeśli chcesz, mogę Cię mu przedstawić). Nie zapomnijcie o pożegnaniu (np. Pozdrawiam) i podpisie (np. Surja).

Poniżej możecie zobaczyć to zadanie w wykonaniu mojego ucznia. Surja przygotowuje się do egzaminu certyfikatowego na poziomie B1 i intensywnie pracuje nad swoją gramatyką oraz sprawnością pisania.

Cześć, Basiu!

Mam nadzieję, że wszystko dobrze u Ciebie. Przepraszam, że tak długo nie pisałem, ponieważ miałem intensywny kurs angielskiego. Chodziłem na kurs przez ostatnie trzy miesiące do prywatnej szkoły i uczyłem się z innymi studentami angielskiego. Poznałem tam bardzo fajnych i ciekawych ludzi i wśród nich była osoba z Porto w Portugalii, ma na imię Joao.

Joao jest wysokim, szczupłym, młodym, wysportowanym chłopakiem, z długimi, czarnymi włosami i w średnim wieku. Według mnie on jest idealny dla Ciebie. Wiem, że jesteś sama od dawna i szukasz kogoś fajnego dla siebie i chciałaś iść na randkę z obcokrajowcem. Joao jest bardzo mądry i ma fajny, miły i pomocny charakter. Wczoraj byliśmy na piwie i rozmawialiśmy o sobie bardzo długo. Dobra wiadomość jest taka, że on też jest sam i szuka dziewczyny. Od razu pomyślałem o Tobie.

Jeśli chcesz, to mogę Cię mu przedstawić. W następny piątek jeszcze raz idziemy na piwo. Daj proszę znać, jeśli chcesz z nami iść.

Pozdrawiam
Surja

Tekst Surji ma 161 słów, a limit w zadaniu to 130. Można ten limit przekroczyć o 10%, czyli 130 + 13 =143, dlatego Surja straciłby jakąś małą, ale cenną część punktów (np. 0,5). W takiej sytuacji możemy po prostu wykreślić niektóre fragmenty, żeby zmieścić się w limicie i nie tracić cennych punktów. Poniżej jest tekst po skróceniu:

Cześć, Basiu!

Mam nadzieję, że wszystko dobrze u Ciebie. Przepraszam, że tak długo nie pisałem. Chodziłem na kurs przez ostatni miesiąc do prywatnej szkoły i uczyłem się angielskiego. Poznałem tam fajnych i ciekawych ludzi i wśród nich była osoba z Portugalii, ma na imię Joao.

Joao jest wysokim, szczupłym, wysportowanym chłopakiem z długimi, czarnymi włosami i w średnim wieku. Według mnie on jest idealny dla Ciebie. Wiem, że jesteś sama i szukasz kogoś fajnego dla siebie i chciałaś iść na randkę z obcokrajowcem. Joao jest bardzo mądry, miły i pomocny. Wczoraj byliśmy na piwie i rozmawialiśmy długo. Dobra wiadomość jest taka, że on też jest sam i szuka dziewczyny. Od razu pomyślałem o Tobie.

Jeśli chcesz, to mogę Cię mu przedstawić. W następny piątek jeszcze raz idziemy na piwo. Daj proszę znać, jeśli chcesz z nami iść.

Pozdrawiam
Surja

Surja – dziękuję Ci za ciekawy tekst i trzymam za Ciebie kciuki! 🙂