youtube

Jak uczyć się z YouTubem

YouTube to mój ulubiony nauczyciel języków obcych. Mówi w każdym języku i nigdy się nie męczy.

Jeśli macie dostęp do internetu, długopis i notes, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście sami skutecznie uczyli się języka polskiego. Jak? Oto mój system nauki języka angielskiego i rosyjskiego z YouTubem. Pamiętajcie jednak, że oglądanie filmów dla przyjemności i relaksu to nie to samo, co zaplanowana i uporządkowana praca z filmem podczas nauki!

Co Was interesuje? Co lubicie?

Przede wszystkim musicie się zastanowić, jakie tematy Was interesują. Co lubicie? Czym się interesujecie? Jakich informacji szukacie w internecie? W moim przypadku to są kanały podróżnicze, kanały o nauce języków obcych, a ostatnio także kanały dotyczące urządzania mieszkań i aranżacji wnętrz.

Wybierz jeden!

Gdy już wiecie, co lubicie i macie kilka ciekawych kanałów, wybierzcie jeden. To jest według mnie bardzo ważne, bo każda osoba ma swój sposób mówienia, używa swoich ulubionych słów i wyrażeń. Gdy skupicie się na jednym kanale np. przez tydzień lub dwa, to będziecie mogli usłyszeć te powtarzające się struktury i się ich nauczyć. Po jednym słuchaniu według mnie jest to niemożliwe. Gdy już poznacie styl danej osoby, to spokojnie możecie iść dalej i oglądać nowy kanał.

Minimum trzy razy!

Bardzo ważna sprawa! Jednego nagrania powinniście posłuchać minimum trzy razy! Jeśli uważacie, że to nudne, to niestety ta metoda nie jest dla Was. Dla mnie to nie jest nudne, bo z każdym słuchaniem czuję, że więcej rozumiem i że mój język się rozwija. Mój system wygląda tak:

  1. Oglądam filmik bez napisów, skupiam się na treści.
  2. Oglądam filmik drugi raz, tym razem z napisami. Podczas oglądania robię przerwy, to znaczy zatrzymuję nagranie i notuję różne przydatne słówka i zwroty.
  3. Oglądam filmik trzeci raz, tym razem bez napisów. Staram się skupić na tych słówkach i wyrażeniach, które przed chwilą wynotowałam.
  4. Czasami oglądam jakiś filmik więcej razy! Czasami wracam do danego filmiku po jakimś czasie i jestem zaskoczona, ja wiele rozumiem w porównaniu z pierwszym razem.

Co zrobić, gdy wybrany przez Was filmik nie ma napisów? To nie jest problem – po prostu musicie więcej słówek sami sprawdzać w słowniku lub poprosić kogoś o pomoc.

Notuj!

Co notuję? Wszystko, co uznam za ciekawe, przydatne, nowe, trudne, zaawansowane. Czasami notuję też rzeczy banalne, które znam, które rozumiem i których używam. Dlaczego? Po pierwsze, jestem kinestetykiem i ręczne pisanie pomaga mi zapamiętywać nowe rzeczy. Po drugie, dzięki temu mój umysł lepiej przetwarza nowe słówka. No i po trzecie – po prostu mnie to relaksuje i sprawia mi to przyjemność. Notując, ćwiczycie też oczywiście ortografię i przyzwyczajacie się do pisania po polsku.

Czasami zaznaczam niektóre rzeczy na kolorowo, czasami sprawdzam znaczenie w słowniku. Poniżej możecie zobaczyć moje notatki z nauki języka angielskiego. Jak widzicie, nie są ani eleganckie, ani jakoś uporządkowane.

Moje notatki
Moje notatki
Znajdź swój system

To tylko jeden sposób nauki z YouTubem. Możecie, a wręcz powinniście, znaleźć swój sposób, swoją metodę, swoją strategię. Spróbujcie, ja widzę po sobie, że ta metoda przynosi rezultaty. Życzę Wam miłej i owocnej nauki!

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *