kobieta w górach

Jak napisać sprawozdanie?

Sprawozdanie, czyli np. relacja z wycieczki, to kolejny tekst wymagany na certyfikacie na poziomie B1.

Możemy więc pisać sprawozdanie czy relację z urlopu, wakacji, wyjazdu, konferencji, koncertu i wielu, wielu innych wydarzeń, w których braliśmy udział. To co ważne – sprawozdanie musi mieć trzyczęściową kompozycję, tj. wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Wydarzenia opisujemy chronologicznie, to znaczy po kolei.

Sprawozdanie piszemy w czasie przeszłym. We wstępie powinniśmy napisać, gdzie i kiedy byliśmy i jaki był nasz cel albo jaki to był typ wydarzenia. W rozwinięciu opisujemy po kolei, co robiliśmy, a w zakończeniu wszystko podsumowujemy i przedstawiamy naszą opinię, czyli piszemy, czy np. ten wyjazd nam się podobał czy nie.

Więcej na temat sprawozdania (przykład, wskazówki, przydatne zwroty, dwa ćwiczenia z kluczem) znajdziecie w mojej książce pt. „Pisz po polsku! Poradnik, ćwiczenia i przygotowanie do egzaminu”.

Sprawozdanie – przykład

Temat na egzaminie może wyglądać tak: „Napisz relację ze swojego ostatniego urlopu lub ze swoich ostatnich wakacji”. A, zapomniałabym napisać, sprawozdanie na certyfikacie na poziomie B1 powinno mieć 170 słów. Zaczynamy!

Sprawozdanie – wstęp

Ostatni urlop spędziłam z mężem w górach, w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Pojechaliśmy tam na trzy dni na początku stycznia 2020 roku. Naszą wyprawę zaczęliśmy w Polsce, w Ustroniu, a zakończyliśmy w Czechach, w Ostrawie.

Jak widzicie, napisałam konkretnie, z kim, dokąd, kiedy, na jak długo pojechałam. Mogę więc teraz przejść do szczegółów, czyli do rozwinięcia.

Sprawozdanie – rozwinięcie

Pierwszego dnia przeszliśmy z Ustronia w Polsce do Jabłonkowa w Czechach. Nasza trasa miała około 20 kilometrów i całą drogę szliśmy pieszo. Mieliśmy ciężkie plecaki, bo nieśliśmy jedzenie, wodę i zapasowe ubrania. Pogoda tego dnia była piękna, świeciło słońce i było dużo śniegu.

Kolejnego dnia znów było pięknie. Zrobiliśmy długą trasę, a naszym celem była najwyższa góra w Beskidzie Śląsko-Morawskim – Łysa Góra o wysokości 1323 m n.p.m. Nocowaliśmy w schronisku na samym szczycie tej góry i z okna naszego pokoju widzieliśmy gwiazdy.

Ostatni dzień był już lekki. Zeszliśmy z Łysej Góry i doszliśmy do małej, czeskiej miejscowości. Tam zjedliśmy pyszny obiad, a potem zrobiliśmy jeszcze małe zakupy i pojechaliśmy pociągiem do Ostrawy. Tam zakończył się nasz urlop.

Sprawozdanie – zakończenie

Jak widzicie, w sprawozdaniu możecie pisać o różnych szczegółach ważnego wyjazdu. Jaka była pogoda? Co jedliście? Gdzie spaliście? Mogłabym napisać jeszcze więcej, ale muszę pilnować limitu słów, więc czas na zakończenie i moją opinię na temat tego wyjazdu.

Ten wyjazd wspominam bardzo miło! Pogoda była idealna, zrobiliśmy dużo zdjęć, jedliśmy pyszne czeskie jedzenie i odpoczęliśmy. Na pewno jeszcze kiedyś wrócimy w to miejsce!

To już koniec. Wyszło 176 słów. Idealnie!

Życzę Wam udanych wyjazdów, urlopów, wakacji i podróży i mam nadzieję, że teraz będzie Wam łatwiej napisać dobre sprawozdanie.

baner książki pisz po polsku

Zdjęcie: Tyler Nix Unsplash

4 komentarze

  1. Pani Małgorzato, dziękuję bardzo za pomóc w przygotowaniu do egzaminu. Poradnik Pisz po polsku pomaga mi nie tylko w pisaniu, ale także w zrozumieniu kultury myślenia. Jestem bardzo wdzięczna Pani za filmiki na YouTube. Mam 67 lat i teksty Pani mi pomagają.
    Z wyrazami szacunku
    Natallia Vaits

    1. Pani Natalio, dziękuję za miłe słowa! Bardzo się cieszę, że mój podręcznik Pani pomaga. Życzę Pani owocnej dalszej nauki języka polskiego! Wszystkiego dobrego!

  2. Nauka pisania a w tytule sprawozdania przykładowy byk: „Napisz relację ze swojego ostatniego -Z- urlopu lub ze swoich ostatnich wakacji”. Przykładowy tekst jest kiepski. Sztampa na poziomie podstawówki i to raczej 4 niż 8 klasy.

    1. Dziękuję za spostrzegawczość, poprawiłam literówkę. Moją grupą docelową są cudzoziemcy przygotowujący się do egzaminu z języka polskiego jako obcego na poziomie B1, a nie rodzimi użytkownicy języka polskiego. Egzaminatorzy, oceniając sprawozdania na tym egzaminie, mają ustalone kryteria oceny i nigdy nie oceniają tekstów subiektywnie. Zgodnie z tymi kryteriami mój przykładowy tekst uzyskałby maksymalną liczbę punktów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *