pierogi

Jak napisać recenzję restauracji?

Przeczytajcie recenzję restauracji napisaną przez moją uczennicę.

Recenzja to jeden z gatunków uznawanych przez moich uczniów za trudny. Dlatego właśnie w ramach „Tygodnia z recenzją” na moim kanale YouTube w dniach 24.05.21-28.05.21 codziennie publikowałam jeden filmik, żeby pokazać Wam, że ten gatunek wcale nie jest trudny, a pisanie recenzji może być przyjemne. Podczas „Tygodnia z recenzją” towarzyszyła nam moja książka pt. „Pisz po polsku!” – ostatni rozdział dotyczy właśnie recenzji.

W pierwszym filmiku mówiłam o tym, co to jest recenzja i wyjaśniałam, że recenzować można wszystko: film, serial, książkę, hostel, restaurację – każdą usługę i każdy produkt. W drugim filmiku pokazywałam, jak napisać wstęp i jakie informacje powinny się w nim znaleźć. W trzecim filmiku omawiałam rozwinięcie, a dokładniej – pierwszą część rozwinięcia z opisem filmu. W czwartym filmiku kontynuowałam omawianie rozwinięcia – tym razem pokazałam Wam drugą część z opinią na temat filmu. Ostatni, piąty filmik poświęciłam zakończeniu recenzji i zwróciłam uwagę na to, że inni nauczyciele mogą patrzeć na ten gatunek inaczej, ale podstawowy schemat jest ten sam.

Dziś mam dla Was recenzję restauracji napisaną przez Anastazję – moją uczennicę, która przygotowuje się do egzaminu certyfikatowego na poziomie B1. Temat brzmiał tak: „Tam podają najlepsze pierogi na świecie – napisz recenzję restauracji (170 słów)„.

Anastazjo – dziękuję Ci bardzo za zgodę na opublikowanie Twojego tekstu!

***

Szybki garnek

Chciałabym opowiedzieć o swojej ulubionej restauracji, która nazywa się „Szybki garnek”, tam podają najlepsze pierogi na świecie.

Pięć lat temu, kiedy mieszkałam na Ukrainie, jednego dnia poszłam z mężem na spacer, ale nagle zaczął padać deszcz. Wtedy postanowiliśmy schować się w najbliższej restauracji, która, jak okazało się później, okazała się dla nas najlepsza.

Pierogarnia „Szybki garnek” znajduje się w mieście Dnipro, przy ulicy Młodej 23, w zielonym wielorodzinnym domu na parterze. Ma piękną szklaną fasadę w ciemnych kolorach i niesamowity mały ogródek z fontanną. W środku restauracji wszystko jest zrobione w ukraińskim stylu: drewniane stoły i krzesła, na oknach zasłony w kolorze flagi, a kelnerzy są ubrani w stroje ludowe. W menu było wiele ukraińskich dań. Mąż wybrał pierogi z mięsem, a ja z kapustą i grzybami. Kelnerzy byli mili i uśmiechnięci oraz szybko przynieśli nam jedzenie. Pierogi były przepyszne. Do tej pory pamiętam ich smak. To było coś niesamowitego. Za wszystko zapłaciliśmy tylko 8 złotych. Według mnie to bardzo mało.

 Polecam wszystkim pierogarnię „Szybki garnek” – to pyszne i tanie jedzenie oraz szybka obsługa. 

***

Świetna recenzja, prawda? Anastazja przełamała nieco mój schemat, który opisuję w filmikach, dodając dwa zdania o tym, jak wraz z mężem znalazła tę restaurację. Według mnie to bardzo dobry pomysł. Anastazja też zdradziła mi, że wymyśliła tę recenzję, że to wszystko nieprawda! Pamiętajcie – Wasze teksty na egzaminie nie muszą być prawdziwe, możecie wymyślać, fantazjować albo – jeśli wolicie – pisać prawdę.

Anastazjo – gratuluję świetnego tekstu!

Wracając do pierogów – jeśli chcielibyście posłuchać o tym, jakie pierogi robi moja Babcia, to zajrzyjcie tutaj.

baner książki pisz po polsku