pisanie

Co zrobić, żeby lepiej pisać?

Zdradzam Wam „magiczną” metodę, jak nauczyć się pisać.

Co zrobić, żeby lepiej pisać?

Czy ma Pani jakąś metodę – jak lepiej pisać?

Jak nauczyć się pisać?

W ostatnich dniach kilka osób zadało mi powyższe pytania. Nie odpowiem na nie, ale zamiast tego opowiem Wam, dlaczego nie jeżdżę (jeszcze) samochodem. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej historii sami odpowiecie sobie na pytanie, co zrobić, żeby lepiej pisać.

Pod koniec liceum zdałam egzamin na prawo jazdy. Za pierwszym razem! Lubiłam jeździć, ale jeździłam rzadko – czasami z Rodzicami na zakupy, w góry, do rodziny. I wyjechałam na studia, a tam ani nie miałam samochodu, ani go nie potrzebowałam. Za kółko wsiadałam więc tylko, gdy odwiedzałam Rodziców, a z każdymi odwiedzinami jeździłam coraz rzadziej, bo coraz bardziej się bałam. Aż doszłam do momentu, w którym jestem teraz, czyli prawo jazdy leży w szufladzie, a ja nie jeżdżę, bo się boję. Boję się, bo nie jeżdżę. Nie jeżdżę, bo się boję. Błędne koło.

Co byście mi doradzili? Jak zacząć jeździć? Jak jeździć lepiej? Jaką metodę byście mi polecili? Jak przestać się bać jeździć? Jestem pewna, że wszyscy odpowiecie:

Gosia, po prostu zacznij jeździć! A jeśli się boisz, to wykup sobie kilka albo i kilkanaście lekcji z instruktorem. Żeby nauczyć się jeździć, musisz po prostu jeździć. Żeby jeździć lepiej, musisz po prostu jeździć. Żeby przestać się bać, musisz po prostu jeździć.

I taki właśnie mam plan -postanowiłam, że wiosną wykupię sobie kilka lekcji z instruktorem.

A co powinniście zrobić Wy – jeśli chcecie nauczyć się pisać lub jeśli chcecie pisać lepiej? Nie mam dla Was żadnej metody, bo taka metoda nie istnieje – żeby lepiej pisać, musicie po prostu pisać. Ale nie czekajcie do wiosny, zacznijcie już teraz!

Do nauki pisania po polsku na poziomie około B1 polecam Wam moją książkę „Pisz po polsku! Poradnik, ćwiczenia i przygotowanie do egzaminu„. Z nią nie tylko zaczniecie pisać, ale i będziecie pisać lepiej. Książkę możecie kupić w księgarni Poltax (stacjonarnie w Warszawie lub przez internet).